Home > About Us > Our Organisation

Our Organisation

School Leaders

 Designation Name
PrincipalMrs Mabel Leong
Vice-Principal (Academic)Mr Martin Chan
Vice-Principal (Academic)Mr Bambang Purnama Putra Shakni

Head of Department (HOD)

 Department Name
Craft & Technology (C&T)Mr Sivaperakas R Muthiah
English Language 
HumanitiesMrs Joy Moreira - Tang Choh Wah
ICTMr Azhar Mohammed Noh
MathematicsMr Chng Chen Keong (Covering HOD)
Mother TongueMdm Ang Sor Cheng
Physical Education (PE)
 Co-Curricular Activities (CCA)
Mr Adrian Lim Zhi-Hao 
Science Mrs Norain Johari - Anuar 
Student DevelopmentMr Alex Goh Wui Huat 
Student Management   
Mr Nirav Desai
School Staff Developer (SSD)Mr Ong Ka Ming
Year Head (Lower Secondary)Mr Wong Ting Hsin 
Year Head (Upper Secondary) Miss Tan Chna Huang             

Subject Head (SH) & Level Head (LH)

 Appointment Department Name
Subject HeadData ManagementMr Ng Jenn Yang
Subject HeadDesign & Technology (D&T)Mr Jeremy Wang Hsin-Wei 
Subject HeadMalay LanguageMr Mohd Fuad Bin Salim
Subject Head PartnershipsMs Revathy d/o Pachamuthu 
Subject Head PhysicsMiss Neo Hui Jun
Level HeadMathematicsMr Leung Yong Kang

Year Head (YH)

 Appointment Level Name
Year HeadLower SecondaryMr Wong Ting Hsin
Year Head Upper Secondary Miss Tan Chna Huang

SECONDARY ONE

Class
Form Teachers
1 ASPIRATION

Miss Nurhuda Binte Osman
Miss Chan Hui Min
1 BENEVOLENCE

Mdm Siti Zubaidah Arshad
Mdm Nurhayati Binte Abdul Ghafoor
 1 DILIGENCE

Mr Lim Xu Yang Eugene
Ms Noor Farhanah Binte Mohamed Amin
Mdm Zaleela Zakariah
1 EXCELLENCE
Mr Muhammad Khairul Ridhwan Bin Bohari
Mrs Maureen Tan - Cheo Swee Lian
 1 FORTITUDE

Miss Siti Nurhusna Bte Shikh Abdullah
Miss Chong Ming Yoong
1 GRACIOUSNESSMr Boey Jun Wei Lionel
Miss Nurhazimah Binti Abdul Halim

SECONDARY TWO

Class
Form Teachers
2 ASPIRATION
Mr Tay Kok Seng
Mdm Zulaiha Binte Osman
2 BENEVOLENCE

Miss Nor Hazimah Binte Mohd Hanafi
Mr Murphy Chew Yin Chia
2 DILIGENCE

Miss Lim Jia Jing
Mr Ahmad Zaini Bin Yusof
2 EXCELLENCE
Mr Nicholas Huang Hanmin
Miss Tang Hwee Ling Joey
2 FORTITUDEMdm Yeong Wei Syn
Mr Chen Zhirong Jenson

SECONDARY THREE

Class
Form Teachers
3 ASPIRATION

Miss Alisya Yeo @ Siti Aisyah
Mrs Suzanne Irene Gomes
3 BENEVOLENCE

Miss Yvonne Tan Siew Hian
Mdm Fatimah Binte Mohd Tahir
3 COMPASSION

Mdm Nur Fadzlin Mohamed Noor
Mdm Xiong Xiaodong
3 DILIGENCE
Mdm Lin Yihua
Mr Lim Kim Mong
3 EXCELLENCE
Mr Ng Jia Jun Justin
Miss See Jia Hui Joy

SECONDARY FOUR & FIVE

Class
Form Teachers
4 ASPIRATION

Mr Koh Di Sheng Alwyn
Mr Muhammad Zaki Bin Samsudi
4 BENEVOLENCE

Mr Teo Wee Meng
Mdm Selena Akhbar
4 COMPASSION
Miss Lim Hui Leng
Mdm Tan Bee Yong
4 DILIGENCE
Mr Chue Pin Fang
Mr Wong Tong Aun James
 4 EXCELLENCE

Mr Muhammad Hafiz Bin Salleh
Miss Yeo Yi Lin Verine
 4 FORTITUDE

Mr Sng Kai Ming Joel
Miss Ho Shu Ling Judith
5 ASPIRATIONMr Lai Chee Keen
5 BENEVOLENCEMiss Zhang Lisa

Adjunct Teachers

DepartmentName
English Language
Mrs Nurul Huda Ezra - Mohd Annuar

Allied Educators

 Designation Department Name
CounsellingStudent ManagementMr Sebastian Seet Keng Cheng
CounsellingStudent Management
Mrs Luona Yap - Goh Loh Nah
Student Welfare Officer (SWO)Student ManagementMiss Rajeswary d/o Rajaindern
Learning & Behavioural Support
Student ManagementMdm Janine Mathieu
Teaching & Learning (T&L)
Food & Consumer EducationMs Chia Wei Theng Celina
Teaching & Learning (T&L)ScienceMdm Siti Aishah Ramli